21 kwietnia w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dzień Ukraiński. Założeniem było wsparcie dla naszych uczniów z Ukrainy, aby poczuli się choć jeden dzień podobnie jak u siebie w szkole, a także chcieliśmy pokazać dzieciom jak różnorodna i piękna jest Ukraina.
Od rana bardzo dużo się działo. Uczniowie brali udział w akcji robienia siatki maskującej dla żołnierzy na froncie, w warsztatach tworzenia lalek „motanek” zorganizowanych we współpracy z
Nieobcy l Нечужий – fundacja na rzecz migrantów.
Wybrane klasy przygotowywały laurki oraz kartki ze słowami wsparcia dla walczących na wojnie oraz pisali listy dla żołnierzy i medyków. W trakcie zajęć uczniowie uczyli się pisać swoje imiona w języku ukraińskim. Uczniowie klas 7 i 8 spotkali się z ukraińską młodzieżą klasy przygotowawczej liceum z
MIARKA, w trakcie którego mieli możliwość posłuchać przeżyć swoich kolegów z Ukrainy związanych z wybuchem wojny w ich ojczyźnie, a także poznać tło historyczne konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Nasza uczennica z Ukrainy Kamila Haidai z klasy 7a zaprezentowała swoje przepiękne rękodzieła oraz upiekła przepyszne ukraińskie słodkości. Udało nam się zebrać przed szkołą, w dwóch turach uczniów naszej szkoły i wykonać zdjęcia z flagami Polski i Ukrainy jako symbol wsparcia dla naszych sąsiadów zmagających się z okrutną wojną.
W trakcie Dnia ukraińskiego został także zorganizowany quiz wiedzy o Ukrainie dla klas 4-8 , a dla młodszych uczniów z klas 1-3, konkurs na najpiękniejszą kartkę dla żołnierzy i medyków walczących na wojnie.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W quizie I miejsce:
Amelia Kasperczyk oraz Kamila Haidai z 7a , a także Paulina Bodziony oraz Patrycja Rojek z 7s.
II miejsce:
Bartosz Słotwiński oraz Hania Sobczyk z 5a
Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia – Pani Agnieszce Kraińskiej oraz Pani Olenie Vahinie z liceum Miarki, Pani Alli Brożynie wraz z Paniami z fundacji Nieobcy, Pani Marzenie Paździor – nauczycielce przedmiotów artystycznych, Paniom kucharkom, które ugotowały tego dnia dania ukraińskie, Panu Mateuszowi – informatykowi, obsłudze szkoły, wszystkim wychowawcom, uczniom za aktywny udział w obchodach tego dnia. Serdeczne podziękowania dla uczniów klasy 5s, którzy pomagali w dekorowaniu szkoły.
Mimo różnic jakie nas dzielą, takie dni jak ten pokazują, że wszyscy chcemy być szczęśliwi żyjąc obok siebie.