Kolekcja książek „Cała Polska Czyta Dzieciom”
Fundacji ABCXXI, która stworzyła i nieustannie rozszerza Złotą Listę książek proponowanych do czytania dzieciom. Książki te są podzielone na kategorie wiekowe. Obecnie lista ta liczy już 350 tytułów. Wiele książek z tej listy znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece.
Dla najmłodszych (od 4 – 9 lat)
– Generał Ciupinek. Powieść o małym miasteczku Łysobykach Wielkich i jego mieszkańcach. Jest o chłopakach, którzy ze sobą rywalizują, o dziadku opowiadającym pasjonujące, (choć nie zawsze prawdziwe) opowieści z całego świata, o poważnych dorosłych, o turystach. Dużo się dzieje, często bywa zabawnie a czasami zaskakująco.
– Bajki z mchu i paproci. Zabawne opowieści o przygodach dwóch leśnych skrzatów – przyjaciół Żwirka i Muchomorka. Zawsze wszystkim pomagają, a przy tym przeżywają mnóstwo ciekawych i zabawnych przygód.
– Bajki, legendy i opowieści wierszem. Zbiór ciekawych, mądrych i pełnych humoru bajek, legend i opowieści, napisanych przez znanych polskich autorów.
– Rasmus i włóczęga. Książka opowiada o dziewięcioletnim chłopcu (Rasmusie) z domu dziecka, który marzy żeby znaleźć kogoś, kto go pokocha i ofiaruje mu prawdziwy, ciepły dom rodzinny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka. Spędza noc w starej szopie. Tam spotyka Oskara – włóczęgę. Razem wyruszają na wędrówkę.
– Gelsomino w Kraju Kłamczuchów. Historia Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty. Książka zawiera dwie opowieści o nieszczęśliwej Krainie Kłamczuchów, gdzie nawet koty musiały… szczekać, i o niezwykłych przygodach niesfornej Alicji, która raz po raz przepadała… a to w budziku, a to w torcie na swoje siódme urodziny.
– Pajęczyna Charlotty. Piękna opowieść o niezwykłej przyjaźni pomiędzy prosiaczkiem Wilusiem i tytułową pajęczycą. Wiluś to najsłabszy prosiaczek w miocie, dzięki Frani, udaje się go uratować przed marnym końcem. Ale to nie jedyne kłopoty Wilusia. Nie zdradzając zbytnio fabuły dodam tylko, że w ocaleniu Wilusia pomogą pajęczyny.
– Wiersze współczesnych polskich poetów. Poeci w sposób szczególny i fascynujący opisują świat. Czy znalibyśmy takie nowe słowa jak np. Rupaki, Ziewnik?. To dobrze znani poeci wprowadzają nas w niezwykły świat zwykłych rzeczy.
– Magiczny świat Tistou. Książka przenosi nas w świat małego chłopca, który może niczym nie różni się od swoich rówieśników, dopóki nie odkryje, z pomocą swojego Dobrego Przyjaciela, specjalnego talentu. Talentu, który sprawi, że tytułowy Tistou odkryje, czym jest szczęście, czym jest bezinteresowne pomaganie innym, ale także pozna ludzką biedę, cierpienie chorych, wojnę i tajemnicę śmierci.
– Minu. Książka napisana z dużym poczuciem humoru, o dzielnej kotce Minu, która przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności zostaje… człowiekiem. Perypetie dziewczyny, której kocia natura wcale nie zniknęła i na każdym kroku daje o sobie znać (np. łasząc się do innych, lub podjadając sardynki ze straganu).
– Rycerze Złotego runa. Akcja rozgrywa się w przyportowej dzielnicy Marsylii na Lazurowym Wybrzeżu. W wyniku pożaru, który strawił drewniane domki Mohikanów duża część starszych mieszkańców zostaje bez dachu na głową. Aby pomóc staruszkom odbudować ich domy grupka dzieci pod nazwą „Rycerzy Złotego Runa” postanawia zebrać milion franków w zaledwie jeden miesiąc! Szaleństwo, ale dzięki niemu zaczyna się szereg przygód, jakie przeżywamy wspólnie z bohaterami.
Dla starszych (10-12 lat)
– Iqbal. Prawdziwa historia dwunastoletniego chłopca z Pakistanu Iqbala Masiha, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w niewolniczej pracy. Codziennie w Pakistanie 7 milionów dzieci wstaje przed wschodem słońca i rusza do pracy bez przerwy aż do zmroku. Tkają dywany, wypalają cegły , kopią w polu , schodzą do kopalni. Nie bawią się, nie biegają, nie krzyczą. Nie umieją czytać ani pisać. Nigdy się nie śmieją. Są niewolnikami.
– Sigurd syn wikinga. Książka opowiada o tytułowym, 11-letnim chłopcu, który dorasta wśród ojca,starszych braci i wojowniczych wikingów, którzy co lato wyruszają na nowe wyprawy, aby łupić i ściągać do siebie nowych niewolników. Jednak młody Sigurd wbrew naturze wikinga opiera się zwyczajom, jakie nimi kierują. W książce poznajemy życie wojowniczych wikingów oraz wiele przygód jakie przydarzyły się Sigurowi i jego rodzinie.
– Żeglarz z Miletu. Bohaterami książki są dwaj chłopcy, Toksarys i Hermodoros. To postacie o odmiennych losach i charakterach. Ten pierwszy wiedzie szczęśliwe dzieciństwo w domu pełnym miłości do bliźnich i nauki, drugi natomiast jest sierotą, któremu pomaga w życiu przyjaciel zmarłego ojca. Mają inne usposobienia, inne plany na życie i marzenia. Obaj chłopcy uczęszczają do słynnej szkoły prowadzonej przez Mileta i tam nawiązuje się między nimi nić przyjaźni. Chłopców łączy marzenie o morskich podróżach. Niestety, przez te wielkie marzenia bohaterowie dostają się do niewoli, która na długo zburzy ich szczęśliwy świat.
– Trzech grubasów. Książka pokazuje nam rewolucję w kraju rządzonym przez trzech tytułowych grubasów – tyranów. Poznajemy sympatyczne i mniej sympatyczne postacie. Każda z nich jest ważna. Czy jest to mała dziewczynka, czy znany doktor. Szybka akcja i świetne zakończenie.
Dla najstarszych (od 13 lat)
– Wspaniała Gilly. Jedenastoletnia Gilly zostaje porzucona przez matkę. Od tej pory błąka się po kolejnych rodzinach zastępczych. Dziewczyna ma dwie życiowe filozofie: jedna to ta, by nie przywiązywać się za bardzo do rodziny, bo i tak niebawem czeka ją wyprowadzka, a druga – lepiej pierwszej wystawić kolce, niż zostać skrzywdzonym. Z każdej rodziny zostaje wyrzucona. Bardzo tęskni za mamą. Robi wszystko, by zniechęcić do siebie kolejnych opiekunów. Świetnie jej to wychodzi do chwili, gdy trafia do rodziny Trotterów…